Blog de la comunitat

Sobre la visió de centre

La visió de centre hauria de ser una imatge vívida i creïble de l’estat futur ideal del nostre centre. Una qüestió fàcil d’enunciar i difícil de crear!

Tanmateix, la força de la visió no radica tant en una concreció molt precisa d’aquest estat, sinó més aviat en un conjunt de propostes compartides que puguin articular les accions i els canvis que volem portar a terme. Una concreció del propòsit, les pràctiques, l’avaluació i l’organització de la nostra escola.

La visió, per descomptat, aterra els valors de la nostra escola, en depèn directament. Uns valors que han de ser majoritàriament compartits i alineats amb les finalitats del sistema educatiu i els currículums, no cal dir-ho. La cultura d’un centre és l’expressió d’un ecosistema de valors, explícits o implícits.

La creació de la visió és una bona eina per abordar els valors i somiar un futur ideal, però no oblidem que la visió sempre és instrumental: és una eina per a la transformació. La visió serveix, doncs, per orientar els canvis i promoure la creació de nous comportaments i noves formes de pensar la nostra escola.

Tinguem present, tanmateix, que la visió no és tan important com la motivació per aconseguir-la. La visió és una referència, però el més decisiu és la força motriu (els experts en diuen driving force), que és la que fa que es produeixi el canvi. Si saps on anar, però no tens benzina... poques transformacions substantives faràs!

Molts centres de la mostra estan treballant en això i és verdaderament apassionant seguir aquests moments de reflexió i debat, de fonamentació i discrepància, de replantejament i acceptació. En aquest sentit, em sento molt afortunat de poder acompanyar aquests moments i n’estic profundament agraït.

Enviar-me un correu electrònic quan rebi comentaris –

Has de ser membre de Xarxes de transformació educativa per afegir comentaris!

Join Xarxes de transformació educativa

Espai col·lectiu d'aportacions personals dels membres de la xarxa. 

Laura Soria Orpinell ara és membre de "Xarxes de transformació educativa".
Fa 15 minuts
Laura Palau Falcó ha actualitzat el seu perfil
Fa 37 minuts
Laura Palau Falcó ha actualitzat la foto del seu perfil
Fa 45 minuts
Òscar Amorós Miró ha actualitzat el seu perfil
Fa 19 hores
núria sisquella gonzalez i Begonya Folch ja són amics!
Fa 22 hores
Laia Picas Rodoreda i Pol Guillaumes Quera s'han unit a Xarxes de transformació educativa
ahir
Àngels Martínez Corella ha actualitzat la foto del seu perfil
ahir
Marisa Domínguez Tasias. ha actualitzat el seu perfil
ahir
VANESSA BALFAGÓN ABADÍAS ha actualitzat la foto del seu perfil
ahir
Marisol Osuna ha fet amistat amb Elisenda Barberà Batlló, Mercè Mas i Ferrer, M.Eugènia Moros Marta i 2 persona(es) més
Diumenge
Mercè Pablo Monrabà i Marta Padrós Soler ja són amics!
Dissabte
Maribel Mora Sabaté, JOSEP GONZÁLEZ GRAU, Gemma Casals i 11 més, s'han unit a Xarxes de transformació educativa
Divendres
Anna Trabal anirà a Xarxa 20 - Sessió 11 Escola Can Clos
Divendres
Maria Dolors Bosch Aresté y JÚLIA BELTRAN ARELLANO van a Xarxa 20 - Sessió 11 Escola Can Clos
Dijous
Victòria Sendil Martí i Mercè Mas i Ferrer ja són amics!
Dimecres
Jordi Canelles y Anna Fornells Pascuet van a Xarxa 20 - Sessió 11 Escola Can Clos
Dimecres
Més...

Creiem que el coneixement s’ha de compartir. Per això fem servir una llicència Creative Commons, llevat que en algun material indiquem el contrari. Us animem a copiar, redistribuir, remesclar o transformar els continguts propis d’aquest web, i només us demanem que difongueu les vostres creacions amb la mateixa llicència oberta i en reconegueu l’autoria i la font.